Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszą ofertę.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być bardzo przemyślana. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na bardzo długi czas – zatem warto poświęcić dużo czasu na to by wybrać mądrze. Nawet jeden procent różnicy w oprocentowaniu może oznaczać tysiące złotych gdy już będziesz spłacał kredyt hipoteczny. Na początku bardzo ważnym czynnikiem jest to czy w ogóle możemy spłacić tak duże zobowiązanie. Bank z pewnością będzie sprawdzał zarówno to ile zarabiasz, jak i to czy pracujesz od dawna. Gdy pracujesz na umowie podpisanej przez pracodawcę na bardzo długi okres, masz o wiele większe szanse na to że otrzymasz decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego niż osoba która dopiero zaczyna pracę w jakiejś firmie. Bank wnikliwie oceni twoje dochody, nie zapomni także o tym by sprawdzić czy w przeszłości w terminie spłacałeś swoje zobowiązania. Bank działa w dobrej wierze – jeśli nie stać cię na zaciągniecie kredytu hipotecznego, po prostu nie powinieneś tego robić. Jeśli jesteś osobą samotną, jedna rata nie powinna przekraczać połowy twojego wynagrodzenia. W korzystniejszej sytuacji są rodziny w których współmałżonkowie pracują na etacie – wtedy spłata kredytu hipotecznego jest łatwiejsza.
Co więcej, bank sprawdzi pośrednio czy masz odłożone pieniądze na zakup mieszkania – w większości przypadków potrzebny jest wkład własny. Jeśli nie odłożyłeś żadnych pieniędzy na koncie i nie możesz zaoferować wkładu własnego, koszt kredytu wzrośnie o wyższe ubezpieczenie.
Bardzo ważną kwestią jest także to w jakiej walucie zaciągniemy kredyt. Jeśli zdecydujemy się na zobowiązanie w euro, wysokość naszej raty będzie tym mniejsza, im lepsza pozycja złotówki na rynku finansowym. Warto zatem bardzo wnikliwie prześledzić prognozy analityków i zorientować się czy złoty będzie taniał czy się umacniał, a następnie podjąć decyzję o tym w jakiej walucie podjąć kredyt hipoteczny. Gdy zdecydujemy się na nieco droższy kredyt w złotówkach, mamy szansę na dofinansowanie do spłaty odsetek w ramach programu „rodzina na swoim”, musimy jednak spełnić także dodatkowe warunki.
Bardzo ważne jest porównanie ofert kilku banków – bez tego bowiem stracimy bardzo dużo pieniędzy. Ponieważ czynników które wpływają na koszt kredytu jest bardzo dużo, warto skorzystać z narzędzi typu kalkulator kredytowy, które pozwolą ci na najdokładniejsze porównanie wszystkich ofert. Gdy już znasz wszystkie informacje, możesz śmiało skierować się do banku po kredyt hipoteczny.

Your rating: none
Rating: 0 - 0 votes

Paweł

Interesuję się finansami i chętnie pomogę w podjęciu optymalnej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *